Nazwy narzędzi dostępnych w oknie Przybornik - Opcje narzędzi
Cały zestaw narzędzi niezbędnych do wykonywania operacji graficznych na warstwie obrazu jest dostępny w oknie Przybornik - Opcje narzędzi. Na poniższej ilustracji pokazany i opisany został cały zestaw dostępnych narzędzi.
Tryby zaznaczania obszarów warstwy lub obrazu
Wszystkie narzędzia związane z zaznaczaniem obszarów obrazu mają cztery tryby możliwe do ustawienia:
- tryb zastępowania bieżącego zaznaczenia;
- tryb dodawania do bieżącego zaznaczenia (wciśnięcie klawisza Shift);
- tryb odejmowania od bieżącego zaznaczenia (wciśnięcie klawisza Ctrl);
- tryb części wspólnej z bieżącym zaznaczeniem (wciśnięcie klawiszy Shift + Ctrl);
Istnieją również inne opcje, które zależne są od narzędzia zaznaczania. Dla narzędzi wykorzystujących progowanie ważnym parametrem jest określenie poziomu tolerancji kolorów, jakie będą brane pod uwagę przy zaznaczaniu. Im większa wartość progowa tym większą liczbę kolorów będzie można zaznaczyć tym narzędziem. Z kolei inne narzędzia zaznaczania umożliwiają ręczne określenie obszaru zaznaczenia poprzez podanie położenia lewego górnego i prawego dolnego narożnika zaznaczenia.
Opcje narzędzia tworzenia i modyfikacji ścieżki
Utworzenie ścieżki w Gimp-ie umożliwia rysowanie linii wzdłuż takiej ścieżki, lub zamienienie takiej ścieżki na zaznaczenie. Możliwe jest także przeprowadzenie szeregu transformacji ścieżki, takich jak obrócenie, skalowania, pochylanie czy odbicie lustrzane.
Przykładowa ścieżka pokazana została na poniższym rysunku.
Opcje narzędzia wyrównywania
Narzędzie to umożliwia rozmieszczanie jednego obiektu względem drugiego. Opcje wyrównywania i rozmieszczania różnią się tym, że w rozmieszczaniu dodatkowo jest brane pod uwagę przesunięcie zadane przez użytkownika.
Dla wyżej wymienionych narzędzi wszystkie opcje są bardzo podobne z tego też względu są one w sposób wspólny omówione.
Dodatkowe opcje są zawsze wyświetlane po kliknięciu na obszarze roboczym programu w oknie dialogowym, gdzie dostępne są do ręcznego ustawienia parametry danego przekształcenia.
Opcje narzędzia tworzenia i modyfikacji warstwy tekstu
Narzędzie to umożliwia tworzenie warstwy z tekstem, która zawiera zaawansowane jego formatowanie. Możliwe jest również modyfikowanie takiego obiektu w późniejszym czasie.
Istnieją dodatkowe opcje, które wyświetlane są bezpośrednio przy polu wstawiania tekstu jak pokazane zostało to na poniższym rysunku.
Opcje narzędzia wypełniania kolorem
Narzędzie to umożliwia wypełnianie całych obszarów warstwy oraz zaznaczeń pojedynczym kolorem. Możliwe jest również określenie ustawień progowania, które wpływają na obszar zamalowania w ten sposób, że w odniesieniu do koloru znajdującego się w punkcie klikniętym przez użytkownika znajdowane są podobne kolory wchodzące w zakres tolerancji (progowania) kolorów.
Opcje narzędzia gradient
Narzędzie to służy do wypełniania warstwy czy też określonego obszaru wybranym przez siebie gradientem. Dwa podstawowe gradienty wykorzystują kolor pierwszoplanowy oraz kolor tła. Opcje tego narzędzia opisane zostały poniżej.
Ustawienia wspólne dla narzędzi 24 ołówka i pędzla 25 oraz (po części) gumki 26 i aerografu 27
Wyżej wymienione narzędzia mają wszystkie lub część wspólnych opcji wspólnych. Głównie dotyczą one rodzaju i rozmiaru pędzla oraz jego dynamiki, która związana z kolei jest z użyciem tabletu graficznego. Bardziej zaawansowane opcje dynamiki15 dotyczą rysowania gradientem, aby jednak było to możliwe konieczne jest utworzenie własnego trybu dynamiki. Uczynić to można poprzez kliknięcie przycisku 12 i w liście rozwijanej na samym dole należy kliknąć przycisk . Po kliknięciu tegoż przycisku powinno się pojawić okno z wyborem trybu dynamiki pędzla, w którym na samym dole należy kliknąć przycisk utworzenia nowego ustawienia dynamiki pędzla . Po wciśnięciu tegoż przycisku powinien pojawić się tryb edycji, gdzie należy zaznaczyć w Macierzy mapowania opcję Kolor dla Zanikania. Po tych zabiegach, gdy wybrany przy pędzlu tryb dynamiki będzie ustawiony poprawnie wtedy kolor pędzla pędzie zmieniał się w zależności od ustawień gradientu.
Opcje narzędzia stalówka
Stalówka to narzędzie, które tworzy nieregularnej grubości linię. Grubość otrzymanej w danym momencie linii zależy od prędkości przemieszczania myszki. Im szybciej przemieszcza się kursor myszki tym cieńsza linia.
Opcje dodatkowe narzędzi klonowania, łatki i klonu perspektywy
Wcześniej wymienione narzędzia używają tych samych praktycznie ustawień co narzędzie pędzla czy ołówka. Jedynym dodatkowym i znaczącym elementem jest lista rozwijana Wyrównanie, gdzie są dostępne następujące opcje:
Brak - pobierana próbka będzie znajdowała się w tej samej odległości od kursora do momentu upuszczenia lewego klawisza myszki. Wtedy to bowiem punkt startowy próbkowania z powrotem znajdzie się tam, gdzie był ustawiony domyślnie;
Wyrównany - pobierana próbka będzie zawsze zachowywała równą odległość od kursora myszki;
Zarejestrowany - klonowanie dokładnie z tego samego miejsca (przydaje się przy klonowaniu na jakąś inną warstwę;
Stały - pobierana próbka będzie ciągle z jednego miejsca;
W tych trybach na początku trzeba wskazać punkt odniesienia z wciśniętym przyciskiem Ctrl.
Ogólne ustawienia narzędzi
Wszystkie ustawienia narzędzi mogą zostać zapisane , przywrócone , usunięte lub zresetowane za pomocą przycisków znajdujących się na samym dole okna Przybornik - opcje narzędzia.