Gimp

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 8326 razy

Wstęp

Gimp jest oprogramowaniem niekomercyjnym przeznaczonym do tworzenia grafiki rastrowej jak i edycji oraz przetwarzania zdjęć. Program udostępnia zaawansowaną obsługę tabletów graficznych dając w ten sposób możliwość rysowania osobom z talentem graficznym. Jest on również wyposażony w wszystkie typowe narzędzia graficzne występujące w komercyjnych programach. Udostępnia sporą liczbę filtrów, obsługę warstw, mechanizmy renderowania. Dodatkowo ma coś, czego komercyjne oprogramowanie nie może mieć: możliwość tworzenia własnych rozszerzeń oraz instalacji rozszerzeń już istniejących i utworzonych przez innych użytkowników Gimp-a.

Zmiana trybu wyświetlania oddzielnych okien na tryb jednego okna

Początkowo w Gimp-ie okna Przybornik - Opcje narzędziowe, Warstwy - Pędzle są oddzielone od okna widoku rysunku (tak jak pokazane zostało to na poniższym rysunku). Wiele osób woli mieć te okna w połączone co jest możliwe poprzez wybranie w menu pozycji Okna → Tryb jednego okna.

Widok okna programu Gimp w trybie oddzielnych okien
Rys. 1
Widok okna programu Gimp w trybie oddzielnych okien

Podstawy interfejsu programu

Wszystkie narzędzia programu zostały zgrupowane w oknie Przybornik - Opcje narzędzia, które podzielone jest na dwie części:

Z kolei w oknie Warstwy - Pędzle zawiera ustawienia dotyczące warstw, oraz ustawienia dotyczące pędzla, tekstur oraz gradientów.

Uzupełnieniem wyżej wymienionych okien jest (jak w każdym programie) menu, gdzie dostępny jest szereg dodatkowych opcji związanych z obróbką bitmap.

Strony powiązane
strony powiązane
  1. gimp.org - strona domowa programu Gimp
  2. gimpuj.info - polskie forum dotyczące Gimp-a oraz Inkscap-ea
Propozycje książek