Mechanika techniczna

Stronę tą wyświetlono już: 64360 razy

Wstęp

Mechanika techniczna to nauka zajmująca się wyznaczaniem sił występujących w układach mechanicznych pozostających w spoczynku, ich wytrzymałości obciążeniowej (dział wytrzymałość materiałów) oraz zajmująca się wyznaczaniem prędkości i przyspieszeń jakich ciało lub układ ciał doznaje pod wpływem działania sił zewnętrznych jak również zmiany położenia, wychyleń lub amplitudy drgań ciał (dynamika).

Wymagana wiedza

Poszczególne podstrony różnych działów wymagają znajomości zagadnień matematycznych z różnych działów. Z tego też względu często będzie konieczna znajomość następujących działów matematycznych, aby można było zrozumieć zagadnienia omawiane na podstronach tego działu:

Dodatkowo w zakres ten wchodzi dział Fizyka → Dynamika.

Oznaczenia używane w tym dziale

Symbole alfabetu greckiego można znaleźć tutaj. Większość pozostałych oznaczeń matematycznych wchodzi w zakres wiedzy z działów matematycznych na wyżej wymienionych podstronach.

Przedrostki układu SI

W ramach tego działu często będą stosowane przedrostki układu SI, które należy znać. Tabela zestawień tychże przedrostków znajduje się na stronie tutaj.

Strony powiązane
strony powiązane
  1. matthewz.republika.pl - strona z zadaniami i wiadomościami teoretycznymi z mechaniki technicznej
  2. AGH - strona z zadaniami i wiadomościami teoretycznymi z mechaniki techniczne
Literatura:
literatura
  1. Jerzy Leyko "MECHANIKA TECHNICZNA tom I Statyka i kinematyka" wydanie piąte, Warszawa 1976, PWN;
  2. Jerzy Leyko "MECHANIKA TECHNICZNA tom II Dynamika" wydanie czwarte, Warszawa 1976, PWN;
  3. Józef Falkowski "REPETYTORIUM Z MECHANIKI BUDOWLI Układy statycznie wyznaczalne", Koszalin 2002, Politechnika Koszalińska;
  4. Piotr Wilde, Mieczysław Wizmur "Mechanika Teoretyczna Część I i II Statyka i kinetyka", Gdańsk 1974, wydawnictwo uczelniane Politechniki Gdańskiej
  5. Niezgodziński "Wytrzymałość materiałów"

Komentarze

Administrator

Data: 23-05-2018 11:42:43

@xdamik na to pytanie Ci nie odpowiem, ale podejrzewam, że również wiedza z mechaniki technicznej a zwłaszcza z dynamiki jest przydatna. Możesz spróbować podpytać Mateusza Kowalskiego, który ma kanał na youtube tutaj i zna się na robotyce.

xdmik

Data: 14-05-2018 14:51:13

A jak sie ma sprawa w przypadku projektowania robotow? Czy tutaj również przydaje sie wiedza z mechaniki czy wytrzymalosci materialow? Slyszalem,ze np.: przy projektowaniu roznych manipulatorow stosuje sie rozne obliczenia kinematyczne,jednak nie mam pojęcia czy ma to jakiś związek z zadaniami rozwiazywanymi na studiach. Z góry dziekuje za odpowiedź!

marcin

Data: 28-04-2018 20:24:38

Co do rysunku to zdaje sobie sprawę z tego,że jest to jedna z podstawowych umiejętności.Planuje zaczać uczyć się jakiegoś CADA. Nie wiem tylko jakiego konkretnie programu sie uczyć.Z tego co wiem to jako student mam darmowy dostęp do wielu oprogramowań,jednak chcialbym uczyć się tylko tego programu,który po skończeniu studiów nadal będzie popularny w wielu firmach.

Administrator

Data: 23-04-2018 05:54:49

@marcin Przede wszystkim dużo rysuj w jakimś programie do tworzenia parametrycznych modeli i dokumentacji technicznych. Ćwicz wymiarowanie na najróżniejszych detalach, tak żebyś jak najmniej błędów popełniał. Na nieco dalszym planie jest mechanika techniczna bo większość firm leci po łebkach, a jedynie niektóre z nich, gdzie konieczne jest obliczanie już wymagają umiejętności obliczeń wytrzymałościowych. Jednak zawsze w każdej firmie ważne będzie to jak tworzysz dokumentację techniczną dla produkcji i tam nie ma zmiłuj się. Życzę powodzenia i samozaparcia w tym do czego dążysz.

marcin

Data: 22-04-2018 18:38:24

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź! Nauka mechaniki w zasadzie sprawia mi przyjemność,jednak zastanawialem się czy warto zaangażować się w ten przedmiot jeszcze bardziej. Na studiach mam 2 semestry mechaniki,po których jest egzamin,jednak uważam,że przy natłoku obowiązków z innych przedmiotów niemożliwe jest bardzo dobre opanowanie całego zakresu materiału. Dlatego w czasie wakacji planuję codziennie poświęcić 2-3h na naukę właśnie mechaniki i mam nadzieję,że zaprocentuje to w przyszlości,nie tylko w okresie studiów.

Administrator

Data: 22-04-2018 06:36:24

@marcin Częściowo wiedza, którą nabywasz na studiach się przydaje. Oczywiście zależy co będziesz robić, jeżeli chcesz być np. konstruktorem to aby móc dokonywać optymalizacji konstrukcji projektowanej musisz mimo wszystko znać podstawy mechaniki technicznej, wiedzieć co to jest współczynnik wytrzymałości, żeby widzieć, kiedy twój obiekt będzie bezpiecznie spełniał swoją rolę, a kiedy nie. Często też programy takie jak Solid Works, Solid Edge, Inventor czy Catia nie udostępniają wszystkich narzędzi umożliwiających obliczanie np. połączeń gwintowanych. Czasami coś będziesz musiał policzyć sam (np. gwinty, przekładnie - niektóre z tych programów beznadziejnie liczą te rzeczy). W wcześniej wymienionych programach są dostępne moduły umożliwiające obliczanie odkształceń i naprężeń metodą elementów skończonych, więc kratownic nie będziesz musiał liczyć. Jednakże bez podstawowej wiedzy z mechaniki, raczej ciężko będzie ci poprawnie interpretować wyniki, jakie program ci wyświetli. Oczywiście rzeczywistość jest taka, że w wielu firmach jednak nikt nie wykorzystuje narzędzi do optymalizacji lub jeśli już to w bardzo małym stopniu bo "nie ma na to czasu", ale jeżeli miałbyś robić coś naprawdę odpowiedzialnego, to ta wiedza jest niezbędna. Kolejna sprawa, że aby wykonać obliczenia musisz wiedzieć, gdzie przyłożyć siłę, jaki rodzaj siły i tak dalej. Więc ucz się mechaniki technicznej, rysunku technicznego i jakiegoś dobrego oprogramowania do parametrycznego projektowania konstrukcji, jeżeli chcesz pracować jako konstruktor.

marcin

Data: 21-04-2018 18:54:11

Mam takie pytanie,które nurtuje mnie od czasu kiedy zaczalem nauke mechaniki na studiach.Czy to czego naucze sie na tym przedmiocie bedzie pozniej przydatne mi w pozniejszej pracy w zawodzie (studiuje mechanike i budowe maszyn).Oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego,ze inzynierowie musza dokonywac roznych obliczen przy konstruowaniu,ale chodzi mi o to,czy wykorzystywane w pracy inzynierskiej metody znacznie odbiegaja od tych,ktorych uczymy sie na studiach?