Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 4639 razy

Załóżmy, że konieczne jest stworzenie wykresu jakiejś funkcji jednej zmiennej lub (jeszcze lepiej) dwóch funkcji jednej zmiennej. Dla przykładu niech będą to funkcje sinus i kosinus. Wykonanie takiego wykresu w programie Calc wymaga przygotowania zestawu danych. W pierwszej kolumnie powinny znaleźć się wartości z przedziału od min = 0 [rad] do max ≈ π [rad]. W arkuszach kalkulacyjnych funkcje sin i cos działają na wartościach kąta wyrażonych w radianach stąd taki zakres. Oczywiście można użyć stopni kątowych i dodatkowo wykorzystać funkcję radiany by przeliczyć stopnie na radiany, ja jednak idę na łatwiznę.

Z krokiem co 0,1 od 0 do 3,2 należy utworzyć kolumnę danych, po których będą wyliczane wartości funkcji sinus i kosinus. Dla mnie kolumna ta zacznie się w komórce A2.

Formuła dla pierwszego wiersza kolumny danych związanych z funkcją sinus (czyli w moim przypadku w komórce B2):

=sin(A2)

lub (jeżeli używasz stopni kątowych):

=sin(radiany(A2))

Podobnie dla pierwszego wiersza kolumny danych związanych z funkcją kosinus (czyli w moim przypadku w komórce C2):

=cos(A2)

lub (jeżeli używasz stopni kątowych):

=cos(radiany(A2))

Zakres komórek B2:C2 należy rozciągnąć, tak aby otrzymać odpowiednie wyniki obliczeń, dzięki którym będzie możliwe utworzenie wykresu.

Warto jeszcze w komórce B1 wpisać f(x) = sin(x) a w komórce C1 zapisać g(x) = cos(x), by po zaznaczeniu zakresu danych uruchomić Kreatora wykresów, w którym należy wybrać wykres punktowy z trybem wyświetlania jedynie linii wykresu.

Przykład wykresu dwóch funkcji trygonometrycznych wygenerowanego w programie Calc pakietu LibreOffice
Rys. 1
Przykład wykresu dwóch funkcji trygonometrycznych wygenerowanego w programie Calc pakietu LibreOffice