Często gęsto podczas programowania zdarzają się wredne błędy, które mogą doprowadzić na skraj rozpaczy nie jednego programistę. Dlatego też warto się zaznajomić z obiektem o wdzięcznej nazwie console, który jest dostępny globalnie. Zanim jednak więcej opowiem o tym przydatnym narzędziu to trzeba sobie powiedzieć, że aby możliwe było korzystanie z tego zacnego obiektu twoja przeglądarka musi dysponować czymś co nazywa się Konsolą przeglądarki. W Firefox-ie można otworzyć konsolę przeglądarki za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+J lub z menu Narzędzia→Dla twórców witryn→Konsola przeglądarki.
Obiekt console dysponuje kilkoma metodami, które wyświetlą podane im na wejście informacje w konsoli. Oto lista tych metod:
spowoduje, że w konsoli wyświetli się rezultat z poniższego rysunku.
Jak widać, dzięki wyżej wymienionym metodom można łatwo i przyjemnie wyświetlać komunikaty związane z wystąpieniem błędów, ostrzeżeń lub zwykłych informacji związanych np. z debugowaniem programu.
Z kolei wstawienie w skrypcie kodu z użyciem metody trace w następujący sposób:
console.trace()
wyświetli ścieżkę do miejsca wywołania tej metody.
Jeżeli potrzebujesz obliczyć czas wykonania danego fragmentu kodu, zapewne z najdzikszą rozkoszą przyjmiesz fakt istnienia metod time i timeEnd. Oto przykład:
console.time("timer");
for(var i = 0; i < 100000; i++){
}
console.endTime("timer");