Rury PEX - łączenie z wykorzystaniem złączek zaciskanych i narzędzia do zaciskania

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 708 razy

Jak wspominałem na poprzedniej stronie tego działu istnieją złączki do rur PEX, które nie wymagają jakiś wyspecjalizowanych (drogich) narzędzi i są takie, które takich narzędzi wymagają. Do tych drugich należą złączki zaciskana (nie możliwe do rozłączenia metodą nie niszczącą).

Do zaciskania rur PEX można znaleźć ręczne przyrządy zaciskowe, które kosztują różnie (moje narzędzie kosztowało 500zł) i jeżeli ktoś ma do zrobienia na prawdę dużo takich złączy i czas go goni to może to być problematyczne i nie opłacalne w praktyce narzędzie. Ponieważ jest to narzędzie nie poręczne dość ciężkie nie zawsze łatwo daje się zacisnąć. Jednakże profesjonalne elektryczne narzędzie kosztuje o wiele więcej 8000zł lub 5000zł zależy od wersji, więc dla kogoś kto raz na jakiś czas musi zrobić takie złącza tańsza wersja jest jak najbardziej uzasadniona.

Zaciskarka do złącz rurek PEX
Rys. 1
Zaciskarka do złącz rurek PEX

Czarne półokrągłe elementy na zdjęciu to kamienie, które można wyjmować i wymieniać. Dostępne są różne ich odmiany oraz różne średnice do zaciskania na rurkach 16 mm, 20 mm, 25 mm lub 32 mm.

Głowica narzędzia jest rozpinana i można założyć i zdjąć bez problemu ją z rury. Co ważne w tym przypadku głowica jest również obrotowa co zwiększa możliwość pracy narzędzia w trudniej dostępnych miejscach.

Widok złączek zaciśniętych zaciskarką
Rys. 2
Widok złączek zaciśniętych zaciskarką