Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 387 razy

Węgiel jest niezwykłym pierwiastkiem chemicznym, z którego w znacznym stopniu się składamy. Wykazuje się on właściwościami umożliwiającymi tworzenie wielkich cząsteczek składowych. Co równie ciekawe dwie najstarsze odmiany alotropowe węgla różnią się od siebie diametralnie. Tymi odmianami są:

  • grafit;
  • Rys. 1
    Poglądowa ilustracja struktury grafitu
  • diament;
    Rys. 1
    Poglądowa ilustracja struktury diamentu

Różnica jest ogromna, grafit jest płatkowaty i w kierunku ułożenia płatków bardzo łatwo ścieralnym. Z tego względu stosuje się go jako wkłady ołówków oraz składnik smarów grafitowych. Grafit jest czarny i nieprzezroczysty.

Z kolei diament (najlepszy przyjaciel kobiety) po oszlifowaniu ma piękny przezroczysty, krystaliczny kolor i co równie ważne jest bardzo twardy. Tak twardy że tarcze diamentowe potrafią przeciąć praktycznie wszystko i są stosowane do cięcia kamieni, szkła a także niekiedy i glazury. Co ciekawe diamentem nie można ciąć stali a w zasadzie jest to mocno nieopłacalne, gdyż węgiel (z którego zbudowany jest diament) dyfunduje do żelaza zwiększając zużycie narzędzia tnącego. Diament jest również niezmiernie kruchy.

Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.