Prędkość dźwięku

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 379 razy

Dźwięk do rozprzestrzeniania się wymaga obecności ośrodka, czyli materii. W zależności od rodzaju materii prędkość ta się zmienia. Istotnym czynnikiem jest również gęstość, temperatura i ciśnienie (to ostatnie zwłaszcza w przypadku gazów i cieczy). Poniżej umieszczam zestawienie danych tabelarycznych dla prędkości dźwięku w zależności od temperatury dla powietrza:

Powyższe dane przedstawione w formie wykresu pokazują, że przynajmniej w zakresie temperatur od -40°C do 40°C prędkość rośnie liniowo a im niższa temperatura tym mniejsza prędkość rozprzestrzeniania się dźwięku w powietrzu.

Prędkość m/sPrędkość m/sTemperature °C301308315322329336343350357364-45-36-27-18-90918273645Zależność prędkości dźwięku od temperatury

W innych materiałach prędkość rozchodzenia się dźwięku jest różna jak można zobaczyć na przykładzie poniższej tabelki.

Pokonywanie bariery dźwięku nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z powstaniem wokół samolotu silnej bariery ciśnieniowej, którą trzeba pokonać aby zacząć lecieć szybciej niż dźwięk i cieszyć się ciszą pozostawionego w tyle dźwięku.

FA-18 Hornet - pokonuje prędkość dźwięku (7 lipca 1999)
Rys. 1
FA-18 Hornet - pokonuje prędkość dźwięku (7 lipca 1999)
Źródło:
Propozycje książek
tytuł: Fizyka dla programistów gier autor: David M. Bourg

Tytuł:

Fizyka dla programistów gier

Autor:

David M. Bourg

W związku z tym, że firma Helion nie wywiązuje się z swoich zobowiązań naliczania prowizji za każdą zakupioną książkę a kontakt z ową frmą jest nie możliwy autor strony zmuszony został do zablokowania linkowania książek. Za wszelkie niedogodności z tym związane z góry przepraszam i obiecuję włączenie linkowania gdy tylko sprawa zostanie wyjaśniona