Symfony

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 3543 razy

Symfony jest frameworkiem PHP umożliwiającym w łatwy sposób tworzenie projektów stron, których kod PHP jest oddzielony od kodu HTML zaś dane niezbędne do wygenerowania są w kodzie HTML osadzane za pomocą specjalnego formatu twig, który to umożliwia w łatwy sposób tworzenie i łączenie kawałków kodu strony w jedną całość wraz z dostępem do niezbędnych danych udostępnianych z poziomu kodu PHP.

Kolejną zaletą Symfony jest oddzielenie również części graficznej, styli CSS, plików JavaScript od głównego kodu. Te pliki są załączane za pomocą specjalnej funkcji asset np. w następujacy sposób:

<img src="{{asset('img/some_file.jpg'}}"/>

Grafika automatycznie zaciągana jest z folderu public znajdującego się w głównym katalogu projektu.

Również problemy z obsługą przekierowań są w Symfony rozwiązane. W celu dodania obsługi kolejnego przekierowania można utworzyć całą serię przekierować jako metody klasy kontrolera. Plik PHP klasy kontrolera musi znajdować się w folderze src/Controller a jego nazwa musi być taka sama jak nazwa klasy kontrolera.

Do uruchomienia Symfony potrzebna jest obecność PHP w systemie oraz programu Composer, do którego link zamieszczam poniżej. Program ten jest przeznaczony do zarządzania pakietami języka PHP z poziomu konsoli systemowej.

Strony powiązane
strony powiązane
  1. symfony.com - strona główna frameworka Symfony
  2. twig.symfony.com - strona dokumentacji Twig
  3. getcomposer.org - strona domowa programu Composer
Propozycje książek