Klejenie kół układów napędowych

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 1520 razy

Koła jako elementy toczne są narażone na większe obciążenia, z tego też względu konieczne jest ich tworzenie w taki sposób, aby wytrzymywały spory nacisk. Z tego też względu klejenie kół jest dość żmudnym i czasochłonnym zajęciem a polega ono na utworzeniu tulejek wykonanych z wielowarstwowo naklejanych kolejno na siebie pasków papieru co prowadzi do stworzenia grubej i wytrzymałej tulejki. Grubość takiej tulejki powinna być na tyle duża, aby dawała możliwość przenoszenia większych obciążeń. Do klejenia kół nadaje się jedynie klej w sztyfcie, gdyż nie rozmiękcza on papieru oraz szybciej zastyga od klejów płynnych. Poniżej można zobaczyć poglądową ilustrację pokazującą, jak przebiega proces klejenia jednej z tulejek takiego koła.

a)Modelarstwo kartonowe - tworzenie tulei kołab)Modelarstwo kartonowe - klejenie całego koła z dwóch tulei i płatów czołowych
Rys. 1
Modelarstwo kartonowe: a) tworzenie tulei koła; b klejenie koła, gdzie poszczególne elementy to: 1 i 4 czołownice koła łączące tulejki; 2 zewnętrzna tuleja koła; 3 wewnętrzna tuleja koła

Jak widać w celu zaoszczędzenia czasu można złożyć duże koło z dwóch pierścieni. Ważne jednak jest to, aby grubość pierścienia nie była mniejsza od 5 [mm]. Papier wbrew pozorom jest dość twardym materiałem więc utworzenie takiej warstwowej struktury umożliwi zabezpieczenie się przed uginaniem się kół. Bocznice powinny być zrobione z kawałków sztywnego papieru np. z bloku technicznego. Można zrobić je również z dwóch lub trzech razem sklejonych kawałków dla uzyskania większej sztywności konstrukcji.

W celu sklejenia tulejki należy posłużyć się jakimś przedmiotem o walcowatym kształcie i rozpocząć klejenie poprzez nawinięcie paska na ten przedmiot. Takie podejście ułatwia wykonanie zadania. W przypadku tulejki wewnętrznej konieczne jest posłużenie się drutem, który posłuży w późniejszym czasie jako oś takiego koła. Poniżej pokazane zostało zdjęcie zespołu kół wykonanych z papieru, które zamontowane zostały przeze mnie w modelu naczepy ciężarówki.

Modelarstwo kartonowe - przykład kół ciężarówki wykonanych z papieru
Rys. 2
Modelarstwo kartonowe - przykład kół naczepy ciężarówki wykonanych z papieru