Klejenie graniastosłupów i ostrosłupów

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 13297 razy

Tworzone modele często będą składały się z pewnych dość prostych brył, najczęściej graniastosłupów i ostrosłupów, toteż warto sobie przećwiczyć tworzenie obiektów bryłowych, na które takie bryły mogą się składać. O graniastosłupach rozpisywałem się swego czasu na mojej stronie Matematyka → Geometria → Graniastosłupy, zaś o ostrosłupach na stronie Matematyka → Geometria → Ostrosłupy.

Dla przykładu postawiłem sobie za zadanie zrobienie modelu, który będzie składał się z trzech podstawowych brył. Ogólny zarys takiego modelu pokazany został na rysunku poniżej.

a)Wieżyczka jako przykład zastosowania podstawowych bryłb)Wieżyczka po rozłożeniu na bryły podstawowe
Rys. 1
Wieżyczka jako przykład zastosowania podstawowych brył: a) jako całość; b) po rozłożeniu na podstawowe prymitywy

Jak widać na powyższym rysunku ogólna bryła wieżyczki składa się z trzech prymitywów:

Utworzenie więc tych trzech brył i sklejenie ich da w wyniku bryłę w kształcie wieżyczki. Jak wykreślić sześciokąt foremny (jak również inne wielokąty foremne) opisałem na stronie Geometria wykreślna → Podstawowe konstrukcje → Kreślenie wielokątów foremnych, toteż pominę tę kwestię milczeniem. Natomiast samą siatkę ostrosłupa można zobaczyć na poniższym rysunku.

Rysunek siatki ostrosłupa
Rys. 2
Rysunek siatki ostrosłupa

Z kolei siatka graniastosłupa foremnego z środkowej części wieżyczki pokazana została na poniższym rysunku.

Siatka graniastosłupa foremnego z środkowej części wieżyczki
Rys. 3
Siatka graniastosłupa foremnego z środkowej części wieżyczki

Przez analogię podobnie będzie wyglądała siatka graniastosłupa foremnego dolnej części wieżyczki z tego też względu pominę jej rozrysowanie w nadziei, że każdy już wie o co chodzi.