Modelarstwo kartonowe

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 3302 razy

Modelarstwo kartonowe jest najbardziej przystępnym a zarazem najtańszym sposobem tworzenie trójwymiarowych modeli. Takimi modelami mogą być w znacznym stopniu uproszczone budynki, mosty a także konstrukcje mechaniczne jak wagony, samoloty, pociągi czy samochody. Z powodu, że swego czasu zajmowałem się modelarstwem tego typu postanowiłem nieco o tym rodzaju hobbistycznego zajęcia nieco opowiedzieć i opisać sposoby tworzenia poszczególnych elementów obiektów technicznych.

Głównym budulcem w tej technice jest oczywiście papier i karton w różnych postaciach. Do tworzenia modeli i klejenia ich konieczne będzie użycie dwóch typów klejów: płynnego np. kleju Magik w tubce oraz kleju w sztyfcie, który umożliwia klejenie elementów wymagających pewnego i silnego docisku bez ryzyka rozmiękczenia papieru.

Główne elementy konstrukcyjne, jakie będą wykorzystywane w celu utworzenia większego obiektu technicznego to wszelkiego rodzaju kształtowniki. Nie obejdzie się również bez konieczności zapoznania się z sposobem tworzenia obiektów walcowych czy stożkowych takich jak koła pojazdów, czy tuleje prowadzące oś takiego zespołu kół.

Nie wszystkie elementy modelu muszą być wykonane jedynie z papieru, np. osie kół będą wykonywane z drutu np. z szprychy rowerowej lub z grubego drutu miedzianego czego przykładem jest poniższy rysunek.

Modelarstwo kartonowe - przykład kół ciężarówki wykonanych z papieru
Rys. 1
Modelarstwo kartonowe - przykład kół naczepy ciężarówki wykonanych z papieru

Konstrukcje z kształtowników mogą być zastosowane do tworzenia np. mostów kolejowych pod tory kolejki. Takim przykład mostu kolejowego można zobaczyć na poniższej ilustracji.

Modelarstwo kartonowe - przykładowa konstrukcja modelu wykonanego z kształtowników
Rys. 2
Modelarstwo kartonowe - przykładowa konstrukcja modelu wykonanego z kształtowników