Druk 3W

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 2090 razy

Drukarki 3W są coraz bardziej dostępnym sposobem realizacji tworów naszej wyobraźni. Mogą one posłużyć do tworzenia modeli 3W zarówno obiektów bardziej użytkowych takich jak obudowy, pojemniki czy prototypy obiektów przemysłowych ale również pozwalają na tworzenie własnych obiektów modelarskich 3W. Jako że jakiś czas temu zostałem szczęśliwym posiadaczem drukarki 3W więc w tym dziale będę omawiał zagadnienia związane z drukiem 3W.

Materiały do druku 3W

W druku 3W możliwe jest wykorzystanie różnych rodzajów materiałów, najłatwiej drukuje się z PLA, dla którego temperatura stołu powinna wynosić od 0 do 60°C zaś temperatura dyszy ekstrudera od 190 do 220°C. Jest to najłatwiejszy materiał drukarski oraz najmniej wymagający ze względu na mniejszą kurczliwość. Niestety jakość samego tworzywa wpływa na jakość wydruku. Wadą tego tworzywa jest jego mniejsza wytrzymałość obciążeniowa w stosunku do materiału jakim jest ABS, jednakże ten materiał jest dużo bardziej wymagający, gdyż po pierwsze wymaga on wyższej temperatury głowicy (ok. 240°C) jak również wysokiej temperatury stołu 100°C. Kolejną ważną cechą tego tworzywa jest jego skurczliwość oraz wydzielanie się szkodliwych substancji. Z tego względu konieczne jest przeprowadzanie druku w pomieszczeniu wentylowanym a sam druk powinien być realizowany w ściśle kontrolowanych warunkach (najlepiej aby drukarka posiadała komorę zamkniętą).

Oprogramowanie do tworzenia modeli 3W oraz do generowania g-kodu

Większość programów komercyjnych jak i niekomercyjnych, które służą do tworzenia modeli 3W udostępnia możliwość eksportu do formatu pliku STL, który to z kolei pozwala na tworzenie g-codu w darmowych programach do tego przeznaczonych. Jednym z takich programów jest Slic3r, który można pobrać z strony tutaj. Oprogramowanie to umożliwia również ustawienie parametrów druku oraz automatyczne tworzenie podpór tworzonego druku. Dostępny jest również program Cura, który również udostępnia tę samą funkcjonalność co wcześniej wspomniany Slic3r. Program ten można pobrać z strony tutaj

Do tworzenia modeli 3W można posłużyć się niekomercyjnym programem OpenSCAD, który opisałem w dziale Oprogramowanie → OpenSCAD. Można również wykorzystać do tego celu program FreeCAD lub Blender.

Drukarka 3W

Te informacje są zastrzeżone i dostępne jedynie dla osób upoważnionych.

Strony powiązane
strony powiązane
  1. Slic3r - strona domowa programu Slic3r
  2. Cura - strona domowa programu Cura